Dlaczego warto prowadzić bloga? Dam Ci 9 powodów!

Zastanawiałeś się kiedyś po co ludzie prowadzą blogi? Dlaczego warto prowadzić bloga? Co takiego blog daje blogerowi?

W tym roku minął 3 lata, od kiedy w ciągu jednego dnia przyszedł impuls, narodził się pomysł i wydarzyła się realizacja.
Czasem myślę, że za szybko, ale nie żałuję, to był świetny pomysł. Choć przekonałem się o tym nie tak dawno.

W promocji za bodajże 0 złotych nabyłem domenę conatotata.pl i zacząłem szukać motywu na bloga.
Cały pierwszy rok blog hulał na darmowym motywie, którego nazwy nawet nie pamiętam. Po roku przeszedłem na płatny moty Samui, by kilka dni temu wykorzystać motyw Publisher, który zakupiłem za kilka dolarów w trakcie wyprzedaży z okazji Black Friday.

Wtedy, w lipcu 2015 roku, nie myślałem jeszcze o blogowaniu tak na poważnie. Ot chciałem mieć swoje miejsce i bufor, gdzie czasem „coś wrzucę”. Nawet do końca nie wiedziałem co, ale że już wtedy mama Klonów prowadziła bloga agumama.pl, jakby naturalnie wyszedłem z założenia, że osią bloga będzie rodzicielstwo z punktu widzenia ojca.

Bardzo często zaniedbywałem swojego bloga. Wpisy były bardzo niedbałe, o czym przekonałem się, robiąc przed ostatnim remontem na blogu, przegląd wszystkich tekstów i poprawiając je. Czasem dość znacznie.

Co ciekawe zdarzało mi się porzucać bloga na tygodnie, a czasem miesiące i po jakimiś czasie z racji tego czułem szczere wyrzuty sumienia.
Ten okres pozwolił mi zrozumieć, że blog to jest to, co daje mi radochę i to, co chcę robić.
Mam ogromną przyjemność nie tylko z dłubania w motywach i dopasowywanie ich do moich wygórowanych wymagań, ale i z samego pisania. Od tamtego momentu nie mam problemu z kryzysami czy pomysłami i motywacją.
Dzięki zmianom, jakie wprowadziłem ostatnio, otworzyłem się szerzej na tematyki spoza parentingu, co przy dotychczasowej formuje bloga, było bardzo trudne.
Na początku 2018 jestem przekonany, że blogowanie będzie mi towarzyszyć przez kolejne… ?

9 powodów dlaczego warto prowadzić bloga - conatotata.pl

9 powodów dlaczego warto prowadzić bloga.

1. Samorealizacja, rozwój, pasja

Pisanie artykułów na bloga to z początku tylko zabawa. Tak było w moim przypadku. Z czasem, kiedy zacząłem zauważać, że mój warsztat się poprawia, poczułem się naprawdę dobrze. Tak jak w codziennej pracy, tak i na blogu realizuje siebie. Co ważne czuję, że wciąż się rozwijam i idę do przodu. Zdarzają się przypadki, że blogowanie rodzi nowe pasje, które dotąd pozostawały poza autorem i jego myśleniem samym sobie. Czy to nie piękne perspektywa?

2. Poszerzanie wiedzy

Bez dwóch zdań i niezależnie od tego, gdzie będziesz prowadził swojego bloga, zyskasz wiedzę z zakresu nie tylko tworzenia nowych, angażujących treści, obsługi platformy do blogowania, ale również z zakresu copywritingu i content marketingu.
Prowadząc bloga, każdego dnia uczysz się czegoś nowego. Choćby fotografii, która z czasem naprawdę może Ci się przydać.

3. Budowa wizerunku blogera i specjalisty

Dzięki prowadzeniu bloga wiele osób, w tym całkiem mi do tej pory obcych, jak i dalszych znajomych dowiedziało się, że bloguję, a także, że specjalizuje się w grafice komputerowej, a moja wiedza na temat WordPress’a pozwala na wsparcie w procesie budowy bloga, czy stron firmowych od projektu aż po samo wdrożenie.

4. Agregator wspomnień

To też jedno z tych miejsc, w których możesz przechowywać swoje wspomnienia, do których co jakiś czas z chęcią powrócisz. To miejsce, w którym możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami i zapisać je w postaci artykułu.

5. Uczysz się planowania, systematyczności i dbałości o szczegóły

Prowadząc bloga, musisz planować nie tylko tematy swoich artykułów, czas ich publikacji czy promocji, ale także swojej aktywności w mediach społecznościowych. Bez planowania popadniesz w chaos i uwierz mi, trudno będzie Ci ogarnąć wszystko, co z blogiem związane.
Z czasem, także dlatego, że zaczniesz obserwować innych, zorientujesz się, że musisz zacząć dbać o szczegóły. Poczujesz różnicę między tekstem pisanym na kolanie a tym przemyślanym i zaplanowanym w najdrobniejszych szczegółach.
W blogowaniu niezmiernie ważna jest też systematyczność. Oczywiście jeden wpis w miesiącu to też systematyczność, ale tu raczej nie o to chodzi. Publikując minimum trzy wpisy w tygodniu, dajesz się zapamiętać i nie pozwalasz się zapomnieć. Tak poza tym wujek Google bardzo to lubi.

6.  Poznajesz nowych ludzi, z którymi dzielisz pasję

Czy to na blogu, grupach promocyjnych, czy po prostu grupach blogerskich, zyskujesz szansę na poznanie ludzi, którzy pasjonują się dokładnie tym samym, co Ty. Podobnie rzecz ma się w czytelnikami bloga. Jeśli Twój blog jest niszowy, to nie trafia na niego raczej osoby z przypadku, a takie, które szukają konkretnych informacji w danej tematyce. Często blogerskie znajomości przenosimy do codzienności, czy to za sprawą różnych konferencji dla blogerów, czy też zwyczajnego wyjścia na kawę.

7. Trenujesz cierpliwość

Prowadzenie bloga z założeniem przyciągnięcia czytelników to prawdziwy trening cierpliwości. W dobie tak dużej konkurencji blogowej, gdzie każdy walczy o każdego czytelnika, nie jest lekko wyłuskać swój kawałek tortu, ale w tej pogoni cierpliwi są nagradzani więc warto.

8. Rozwija kreatywność

Czymże innym, jeśli nie kreatywnością jest wymyślanie kolejnych artykułów, okraszonych historiami, które wyrywają czytelnika z butów? Czy kreatywność to nie wymyślanie kolejnych ujęć fotografii, które zachęcą, uwiodą i zmuszą do kliknięcia link? Chyba znasz odpowiedź, prawda?

9. Może stać się pomysłem na rozwój biznesu

To nigdy nie powinien być pierwszy powód dlaczego watro prowadzić bloga.
Blogi powstające z pobudek czysto zarobkowych to blogi, które umierają bardzo szybko.
Jednak nie sposób nie zauważyć, że blog to świetna możliwość dla zbudowania własnej marki i powiązania z nią produktów, które poniekąd przy okazji możesz sprzedawać.
Zapewne dużo słyszałeś o tym, ile to blogerzy nie zarabiają na współpracach z markami, prawda? To tylko pół prawdy. Większość szuka swojej niszy do stworzenia i sprzedaży swoich produktów. Czasem są to kursy, szkolenia, e-booki, ale także namacalne produkty, które niejednemu czytelnikowi mogą przypaść do gustu.

Te 9 powodów, dlaczego warto prowadzić bloga to wierzchołek góry. Te wynikają z moich doświadczeń. Jestem przekonany, że już po miesiącu Twoja lista wyglądałaby nieco inaczej. Blogowanie to coś, co nie tylko pozwoli Ci na samorealizację, ale także wytyczy kolejne cele w życiu. Czego z całego serca Ci życzę wraz z determinacją, motywacją i całym workiem cierpliwości.

Te wpisy mogą Ci się spodobać