Dlaczego warto prowadzić bloga? Dam Ci 9 powodów!

Zastanawiałeś się kiedyś po co ludzie prowadzą blogi? Dlaczego warto prowadzić bloga? Co takiego blog daje blogerowi?

W tym roku minął 3 lata, od kiedy w ciągu jednego dnia przyszedł impuls, narodził się pomysł i wydarzyła się realizacja.
Czasem myślę, że za szybko, ale nie żałuję, to był świetny pomysł. Choć przekonałem się o tym nie tak dawno.

W promocji za bodajże 0 złotych nabyłem domenę conatotata.pl i zacząłem szukać motywu na bloga.
Cały pierwszy rok blog hulał na darmowym motywie, którego nazwy nawet nie pamiętam. Po roku przeszedłem na płatny moty Samui, by kilka dni temu wykorzystać motyw Publisher, który zakupiłem za kilka dolarów w trakcie wyprzedaży z okazji Black Friday.

Wtedy, w lipcu 2015 roku, nie myślałem jeszcze o blogowaniu tak na poważnie. Ot chciałem mieć swoje miejsce i bufor, gdzie czasem „coś wrzucę”. Nawet do końca nie wiedziałem co, ale że już wtedy mama Klonów prowadziła bloga agumama.pl, jakby naturalnie wyszedłem z założenia, że osią bloga będzie rodzicielstwo z punktu widzenia ojca.

Bardzo często zaniedbywałem swojego bloga. Wpisy były bardzo niedbałe, o czym przekonałem się, robiąc przed ostatnim remontem na blogu, przegląd wszystkich tekstów i poprawiając je. Czasem dość znacznie.

Co ciekawe zdarzało mi się porzucać bloga na tygodnie, a czasem miesiące i po jakimiś czasie z racji tego czułem szczere wyrzuty sumienia.
Ten okres pozwolił mi zrozumieć, że blog to jest to, co daje mi radochę i to, co chcę robić.
Mam ogromną przyjemność nie tylko z dłubania w motywach i dopasowywanie ich do moich wygórowanych wymagań, ale i z samego pisania. Od tamtego momentu nie mam problemu z kryzysami czy pomysłami i motywacją.
Dzięki zmianom, jakie wprowadziłem ostatnio, otworzyłem się szerzej na tematyki spoza parentingu, co przy dotychczasowej formuje bloga, było bardzo trudne.
Na początku 2018 jestem przekonany, że blogowanie będzie mi towarzyszyć przez kolejne… ?

9 powodów dlaczego warto prowadzić bloga.

1. Samorealizacja, rozwój, pasja

Pisanie artykułów na bloga to z początku tylko zabawa. Tak było w moim przypadku. Z czasem, kiedy zacząłem zauważać, że mój warsztat się poprawia, poczułem się naprawdę dobrze. Tak jak w codziennej pracy, tak i na blogu realizuje siebie. Co ważne czuję, że wciąż się rozwijam i idę do przodu. Zdarzają się przypadki, że blogowanie rodzi nowe pasje, które dotąd pozostawały poza autorem i jego myśleniem samym sobie. Czy to nie piękne perspektywa?

2. Poszerzanie wiedzy

Bez dwóch zdań i niezależnie od tego, gdzie będziesz prowadził swojego bloga, zyskasz wiedzę z zakresu nie tylko tworzenia nowych, angażujących treści, obsługi platformy do blogowania, ale również z zakresu copywritingu i content marketingu.
Prowadząc bloga, każdego dnia uczysz się czegoś nowego. Choćby fotografii, która z czasem naprawdę może Ci się przydać.

3. Budowa wizerunku blogera i specjalisty

Dzięki prowadzeniu bloga wiele osób, w tym całkiem mi do tej pory obcych, jak i dalszych znajomych dowiedziało się, że bloguję, a także, że specjalizuje się w grafice komputerowej, a moja wiedza na temat WordPress’a pozwala na wsparcie w procesie budowy bloga, czy stron firmowych od projektu aż po samo wdrożenie.

4. Agregator wspomnień

To też jedno z tych miejsc, w których możesz przechowywać swoje wspomnienia, do których co jakiś czas z chęcią powrócisz. To miejsce, w którym możesz pochwalić się swoimi osiągnięciami i zapisać je w postaci artykułu.

5. Uczysz się planowania, systematyczności i dbałości o szczegóły

Prowadząc bloga, musisz planować nie tylko tematy swoich artykułów, czas ich publikacji czy promocji, ale także swojej aktywności w mediach społecznościowych. Bez planowania popadniesz w chaos i uwierz mi, trudno będzie Ci ogarnąć wszystko, co z blogiem związane.
Z czasem, także dlatego, że zaczniesz obserwować innych, zorientujesz się, że musisz zacząć dbać o szczegóły. Poczujesz różnicę między tekstem pisanym na kolanie a tym przemyślanym i zaplanowanym w najdrobniejszych szczegółach.
W blogowaniu niezmiernie ważna jest też systematyczność. Oczywiście jeden wpis w miesiącu to też systematyczność, ale tu raczej nie o to chodzi. Publikując minimum trzy wpisy w tygodniu, dajesz się zapamiętać i nie pozwalasz się zapomnieć. Tak poza tym wujek Google bardzo to lubi.

6.  Poznajesz nowych ludzi, z którymi dzielisz pasję

Czy to na blogu, grupach promocyjnych, czy po prostu grupach blogerskich, zyskujesz szansę na poznanie ludzi, którzy pasjonują się dokładnie tym samym, co Ty. Podobnie rzecz ma się w czytelnikami bloga. Jeśli Twój blog jest niszowy, to nie trafia na niego raczej osoby z przypadku, a takie, które szukają konkretnych informacji w danej tematyce. Często blogerskie znajomości przenosimy do codzienności, czy to za sprawą różnych konferencji dla blogerów, czy też zwyczajnego wyjścia na kawę.

7. Trenujesz cierpliwość

Prowadzenie bloga z założeniem przyciągnięcia czytelników to prawdziwy trening cierpliwości. W dobie tak dużej konkurencji blogowej, gdzie każdy walczy o każdego czytelnika, nie jest lekko wyłuskać swój kawałek tortu, ale w tej pogoni cierpliwi są nagradzani więc warto.

8. Rozwija kreatywność

Czymże innym, jeśli nie kreatywnością jest wymyślanie kolejnych artykułów, okraszonych historiami, które wyrywają czytelnika z butów? Czy kreatywność to nie wymyślanie kolejnych ujęć fotografii, które zachęcą, uwiodą i zmuszą do kliknięcia link? Chyba znasz odpowiedź, prawda?

9. Może stać się pomysłem na rozwój biznesu

To nigdy nie powinien być pierwszy powód dlaczego watro prowadzić bloga.
Blogi powstające z pobudek czysto zarobkowych to blogi, które umierają bardzo szybko.
Jednak nie sposób nie zauważyć, że blog to świetna możliwość dla zbudowania własnej marki i powiązania z nią produktów, które poniekąd przy okazji możesz sprzedawać.
Zapewne dużo słyszałeś o tym, ile to blogerzy nie zarabiają na współpracach z markami, prawda? To tylko pół prawdy. Większość szuka swojej niszy do stworzenia i sprzedaży swoich produktów. Czasem są to kursy, szkolenia, e-booki, ale także namacalne produkty, które niejednemu czytelnikowi mogą przypaść do gustu.

Te 9 powodów, dlaczego warto prowadzić bloga to wierzchołek góry. Te wynikają z moich doświadczeń. Jestem przekonany, że już po miesiącu Twoja lista wyglądałaby nieco inaczej. Blogowanie to coś, co nie tylko pozwoli Ci na samorealizację, ale także wytyczy kolejne cele w życiu. Czego z całego serca Ci życzę wraz z determinacją, motywacją i całym workiem cierpliwości.

Komentarze (28)
Dodaj komentarz
 • Kuba Osiński

  Mój biznes jeszcze się nie rozwinął, ale dzięki prowadzeniu blogów obrałem nowy kierunek. Teraz czas na efekty 😉

  • Marcin Gajewski/conatotata.pl

   Kto sieje ten zbiera. Podstawa w tej robocie to plan i cierpliwość w jego realizacji. Inaczej dupa zbita 😉

 • Aleksandra Błaszczak

  Blog będący zabawą na początku staje się polem do niesamowitego rozwoju osobistego oraz do poznawania nowych ludzi, poszerzania horyzontów. Też uważam, że warto!

 • Goga

  Blogowanie jest świetnie i bardzo fajnie można się dzięki takiemu regularnemu pisaniu rozwinąć 🙂

 • Maciej Wojtas

  A gdybyś miał znaleźć 9 powodów, dla których blogowanie nie ma sensu? 🙂

 • Patrycja | Zielona Małpa

  Daje satysfakcję z rozwoju. Można po latach zerknąć na pierwsze wpisy i zobaczyć, jak wiele robiliśmy trochę źle. I ile obecnie robimy lepiej. Dużo lepiej nawet.

 • Rozkminy Tiny

  Zapiszę sobie tę listę i będę powtarzać za każdym razem, gdy wpadnę w „statystykowy dół” 😀 Fakt, że blogowanie rozwija. Dowiedziałam się mnóstwa nowych rzeczy i w tym roku mam zamiar dowiedzieć się dużo więcej 🙂

 • Aga Basta

  Agregator wspomnień – ten powód mi się podoba. Ja też tak zaczęłam jak Ty, od darmowego serwera. W sumie to przez kilka miesięcy pisałam dla siebie.Potem jakoś tak wyszło, że chciałam mieć więcej czytelników, bo to bardzo motywuje, jak widzę, że ktoś zagląda, więc go zupełnie upubliczniłam.

 • Lena

  A ja sporo swoich wspomnień usunęłam w ostatnich dniach grudnia. Nie wiem, czy dobrze zrobiłam, ale jakoś mi bez nich lżej…

 • Hania

  Zgadzam się szalenie! I jaka duma się w nas rodzi, kiedy się okazuje, że ogarniamy zagadnienia niedawno jeszcze nieogarnialne! Dalej się nie mogę nadziwić, że wlazłam w edycje szablonu i pomajstrowałam tak, że nic nie zepsułam 😀

   • Hania

    Edytor kodu brzmi poważnie, a poważnych spraw to ja się nie podejmuje wcale 😀

 • Monika | Konfabula.pl

  Lubię jak inni także się uśmiechną czy wzruszą przy moich wspomnieniach. Sama też to lubię podczas czytania. To takie… ludzkie, że aż piękne.

 • Andrzej Kidaj - kidaj.ad3.eu

  Dla mnie blogowanie to głównie zaspokojenie własnego grafomaństwa i ekshibicjonizmu. Rzucałem to wiele razy i nigdy nie wytrzymałem bez blogowania dłużej niż miesiąc. No trzeba klepać i publikować i koniec. To silniejsze ode mnie 🙂

 • Zofia Wojcik

  W obecnej chwili traktuję bloga jako naukę systematyczności i walki ze słomianym zapałem – to dopiero trzeci miesiąc, a już mam momenty, że myślę, jak łatwo byłoby odpuścić i że i tak nikt nie zauważy. Ale jestem też niezwykle ciekawa jak to się rozwinie i chcę być coraz lepsza, więc mnie to motywuje.

  • Marcin Gajewski/conatotata.pl

   Powiem Ci, że ja przechodziłem przez wiele kryzysów, ale mimo wszystko zawsze wracałem do pisania. Ten blog powstał trochę bez pomysłu. To z resztą widać po ilości poruszanych tematów. Jednak to moje pierwsze blogowe dziecko, więc tym ciężej byłoby mi je porzucić. Poza tym nie ma co ukrywać. Porównując siebie z początków blogowania i teraz, widzę przepaść. Blogowanie rozwija. Dlatego pisz i szlifuj warsztat. Nawet jeśli nie zauważysz spektakularnych wzrostów ilości czytelników, to z pewnością dostrzeżesz własny rozwój.