WordPress vs Blogger. Ostatnie starcie.

Planujesz założenie bloga, ale nie wiesz co wybrać — WordPress, czy bloger?
Być może zastanawiasz się nad zmianą platformy, ale boisz się, ponieważ nie wiesz, czy dasz radę przejść płynnie z Bloggera na WP lub odwrotnie?
Jestem przekonany, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.
Znajdziesz w nim garść niezbędnej wiedzy, która pomoże Ci dokonać wyboru, który będzie dla Ciebie najlepszy.
Poznasz wady i zalety Bloggera i WordPressa.
Obie rozwiązania postawimy naprzeciw siebie w ostatecznej walce na argumenty.
Na końcu znajdziesz również bonus w postaci listy linków niezbędnych przy prowadzeniu własnego bloga opartego na WordPressie.

Nie poruszam w tym tekście aspektów związanych z platformą WordPress.com. Jest to projekt czysto komercyjny i jego darmowa wersja posiada tak wiele ograniczeń, że nie poleciłbym go nikomu, kto poważnie myśli o blogowaniu i planuje rozwój.

WordPress czy Blogger — skąd ten dylemat?

Wciąż wśród blogerów i to nie tylko początkujących przewija się temat różnic między Bloggerem, a WordPressem.
Nadal toczą się dyskusje, co wybrać i dlaczego. W czym WP jest lepsze od Bloggera, lub odwrotnie?

Na początek uporządkujmy wiedzę na temat tego, czym jest Blogger, oraz WordPress. Jakie są zasadnicze różnice między nimi?

Blogger

Należący do Google serwis blogowy dający możliwość prowadzenia bloga zupełnie za darmo.
Google udostępnia miejsce na serwerach niezbędne do prowadzenia serwisu oraz darmowy adres w domenie blogspot.com

ZALETY

 • całkowicie darmowa platforma;
 • na jednym koncie możesz założyć dowolną ilość blogów;
 • prosta w obsłudze platforma z mnóstwem dostępnych w sieci poradników;
 • możesz modyfikować wygląd bloga za pomocą dużej ilości dostępnych skórek;
 • pozwala na zarabianie na blogu za pomocą systemu reklam;
 • możliwość podpięcia własnej domeny;

WADY

 • treści publikowane na bloggerze nie są Twoją własnością i mogą być dowolnie wykorzystane przez Google
 • niewielka możliwość edycji wyglądu bloga bez znajomości html/css
 • użytkownik jest uzależniony od wszelkich zmian na platformie wprowadzanych przez Google
 • mała ilość dostępnych widgetów
 • słaba jakość dostępnych „skórek”

Nie będę ukrywał, że nie należę do fanów platformy Google. Mam ku temu kilka powodów. Główny jest taki, że jak dla mnie, praktycznie wszystkie blogi działające w oparciu o Bloggera wyglądają niemal identycznie.

Mam świadomość, że często estetyka blogów jest podyktowana gustem samych twórców, ale niska kontrola nad wyglądem sprawia, że spora część tych blogów jest po prostu brzydka.

Niewątpliwą zaletą jest brak jakichkolwiek kosztów związanych z prowadzeniem bloga. Choć jak dla mnie, nawet na początku przygody blogowe, nie powinien być to koronny argument. Za wartościową treścią powinna jednak kroczyć wysoka jakość estetyczna. Sam fakt, że jest to produkt producenta największej i najważniejszej wyszukiwarki na świecie nie pozostaje bez znaczenia.

WordPress

WordPress to darmowy system zarządzania treścią, który w swoim założeniu przewidziano do prowadzenia blogów.
Z powodzeniem jednak można realizować na nie tylko małe strony www, ale i większe serwisy, a także całkiem spore sklepy internetowe.

ZALETY

 • niezliczona ilość dostępnych motywów do bloga;
 • nieograniczona możliwość edycji wyglądu i funkcjonalności strony / bloga;
 • dostęp do pełnego konta administratora;
 • dostęp do FTP i bazy danych;
 • olbrzymia społeczności — znajdziesz rozwiązanie każdego problemu;
 • dzięki dostępnym rozszerzeniom możesz prowadzić sklep internetowy. Także w ramach swojego bloga.

WADY

 • konieczność posiadania hostingu i własnej domeny, co wiąże się kosztami nawet dla początkującego blogera;
 • do głębszej ingerencji w wygląd często potrzebna podstawowa wiedza z zakresu PHP/HTML/CSS;
 • sprawne działanie strony uzależnione od ilości odwiedzin kontra możliwości serwera;

Nie jestem do końca obiektywny z racji faktu, że na co dzień korzystam z WordPress’a przy okazji własnych stron, jak i stron i blogów, które tworzę dla moich klientów.

Pierwszy kontakt z WordPressem oraz mnogość opcji mogą przerazić. Jednak radziłbym podejść do tematu na głębokim wdechu i dać sobie szansę. Kiedy oswoisz się z WP, będziesz się zastanawiać, jak to możliwe, że korzystasz z niego dopiero teraz.

Może niepokoić to, że potrzebna jest minimalna wiedza z zakresu PHP czy HTML, ale prawda jest taka, że w zasadzie na każde pytanie odnośnie do tego, jak i co zrobić w WordPressie, także od strony programistycznej, znajdziesz odpowiedź w sieci.

Część programistów niezbyt pochlebnie wypowiada się na temat page builderów takich, jak visual composer, czy elementor, z których korzysta spora ilość motywów. Powodem jest jakość kodu, jaki generują. Jednak fakt jest taki, że dla użytkownika, który pragnie skupić się w największym stopniu na treściach i dopasowaniu wyglądu pod swoje potrzeby, jest to rozwiązanie idealne.

Ponadto WordPress to dostęp do tysięcy darmowych motywów, wtyczek i widgetów.

Dodając do tego również płatne rozwiązania, otrzymujesz narzędzie o nieograniczonych możliwościach.

Na końcu tego artykułu znajdziesz listę niezbędnych źródeł, które ułatwią Ci start z WordPressem.


Ja swoją przygodę z WP rozpocząłem w 2014 roku, kiedy to mama Klonów postanowiła prowadzić bloga. Tak narodziła się Agumama. Był to pierwszy motyw napisany przeze mnie. Wtedy nie miałem najmniejszego pojęcia o PHP, a mimo to udało mi się stworzyć działający sprawnie motyw, który przez półtora roku funkcjonował z powodzeniem. Obecnie blog Agnieszki również funkcjonuje na bazie autorskiego projektu i wykonania.

Nie bój się spróbować. Nic tak naprawdę nie ryzykujesz. Możesz jedynie zyskać nieograniczone niemalże możliwości.
Gdyby nasunęły Ci się jakiekolwiek pytania, czy wątpliwości odnośnie do wyboru rozwiązania dla siebie — daj mi znać. Z pewnością doradzę i postaram się pomóc.

Czas na obiecany bonus, czyli…

Lista linków przydatna przy blogowaniu z WordPressem

Lista jest uaktualniana na bieżąco.

Strony poświęcone WordPressowi

Motywy do WordPress'a

 • Theme Forest – bodaj największy zbiór motywów płatnych. Raz w miesiącu udostępniane są darmowe materiały. Czasem zdarzają się wśród nich motywy do WP.
 • Template Monster – bardzo duży zbiór motywów, bardziej do stron niż blogów.
 • WordPress.org – oryginalne repozytorium wordpress.org z motywami
 • ATHEMES – ciekawa kolekcja darmowych motywów
 • Colorlib – kolejna lista darmowych motywów do WP
 • Darmowe motywy na 2018ThemeGrill i kolejne darmowe motywy

Wtyczki do WordPress'a

blogbloggerblogowaniewordpress
Komentarze (17)
Dodaj komentarz
 • Lulankowo.pl

  Mam bloga od niedawna i od razu wybrałam WordPress. Niestety to jest prawda, że trudno jest się odnaleźć jeśli chce się wprowadzać zmiany. Ja nie mam żadnej wiedzy z css itd. i aby coś więcej zmienić muszę przekopać Internet w poszukiwaniu informacji lub prosić kogoś o pomoc. Do tej pory chciałabym pozmieniać kilka rzeczy jeśli chodzi o wygląd a po prostu nie umiem 🙂

   • Lulankowo.pl

    chętnie! 😉 Odezwę się na fb 😉

 • Karolina | karolinagorczyk.pl

  Dla mnie przejście na WordPressa wcale nie było takie trudne. Na Bloggerze przez długi czas samodzielnie zajmowałam się edycją szablonów, znałam podstawy HTML i CSS i na co dzień ich używałam. Gdy znalazłam się na WordPressie wszystko stało się przeokropnie łatwe. Zainstalowałam szablon, który od początku był ideałem, więc… praktycznie nie pamiętam już do czego służą kody. Czasem trochę za nimi tęsknię, ale jednak doceniam aktualną oszczędność czasu i pracy. WordPress jest niezastąpiony!

 • Rodzice & Dzieci

  Dla mnie WordPress o wiele lepszy. W ciągu miesiąca udało mi się przejść z blogera i jakoś daję radę ogarnąć WP. Fakt irytuje mnie to że niektórych motywów nie umiem edytować po swojemu ale powoli się uczę.

  • Marcin Gajewski/conatotata.pl

   Brawo za sprawne przejście. Co do problemów z motywami to pisz śmiało na maila, albo na fb – postaram się pomóc.

   • Rodzice & Dzieci

    Dzięki. Powoli ogarniam kursy o chcę sama dojść do tego jak zmieniać szablony 🙂

 • Arkadiusz Narowski

  Hej, w którym miejscu na bloggerze jest napisane, że treści nie są twoją własnością? i jak się to ma do opcji typu eksport treści bloga z poziomu panelu lub google takeout, gdzie możesz pobrać kopie swoich danych z wielu usług jednocześnie?
  To jak wiele opcji dostępnych jest w „dostosuj” i układzie, czyli bez dotykania kodu, zależy od twórcy szablonu. Przykładem są chociażby nowe motywy, w których oprócz zmian poszczególnych sekcji, wprowadzano także opcję włączania i wyłączania elementów (wcześniej widżety trzeba było całkowicie kasować).
  Słabej jakości szablony to raczej twoja indywidualna ocena. Według mnie taki argument można dodać i przy wordpressie, bo nie brakuje motywów beznadziejnej jakości i trzeba się nieźle nakopać by trafić na porządny kod. Podobnie z wtyczkami.
  Tak czy inaczej blogger wcale nie jest taki ograniczony pod względem modyfikowania. Ma bardzo rozbudowaną bazę zmiennych, tagów warunkowych i innych kodów, które pozwalają tworzyć skomplikowane twory. Wypada chyba najlepiej (razem z tumblr) spośród darmowych platform.

  Jeżeli chodzi o rozwiązania problemów na wordpressie. Owszem codex i różnego rodzaju witryny są bogate nawet w gotowe kody, ale nie na wszystko jest odpowiedź i bez pomocy się nie obejdzie. Miałem taki przypadek z cpt, własnym polem z ceną i sortowaniem elementów po cenie.
  Zastanawiam się też dlaczego nie poruszyłeś też kwestii bezpieczeństwa i aktualizacji. WP to silnik, który od pewnego momentu sam się aktualizuje jak musi, ale jednak mimo to należy zadbać o bezpieczeństwo skryptu, bo przez swoją popularność jest narażony na ataki i wykorzystywanie luk starszych wersji. Wczoraj kasowałem linki spamerskie ze stopki i przekierowania z plików na nieaktualizowanej od dawna witrynie wordpressowej.

  • Marcin Gajewski/conatotata.pl

   Cześć Arek. Fakt z tą własnością to skrót myślowy. Chodzi oględnie o to, że w zasadzie Google może zrobić z Twoimi treściami co tylko mu się zamarzy. Inna sprawa, że pewnie bez tego, nie mógłby umożliwiać publikacji na swojej platformie, jednak lubię mieć jasność, że to ja decyduje co dzieje się z moimi tekstami.

   Jeśli mógłbyś mi podesłać linki do szablonów, Twoim zdaniem, dobrej jakości pod kątem przede wszystkim estetyki i unikalności, to z chęcią się zapoznam. Niestety, ja na takie nie trafiłem i dobija mnie to, że każdy blog na bloggerze wygląda tak samo.
   Jeśli korzystasz z oficjalnego repozytorium WP to rzecz jasna trafiają się „kwiatki”, na które ciężko się patrzy. Jednak krótki search w sieci pozwala na dotarcie do naprawdę bardzo dobrych pod wieloma względami motywów. Nie wspominając o opcjach płatnych.

   Nie da się podważyć jednego, a mianowicie tego, że blogger jeszcze długo nie będzie miał konkurencji wśród darmowych platform. Pamiętajmy jednak, że to podstawowa różnica między nim a WP. WordPress nie jest w wersji hostowanej platformą, a systemem zarządzania treścią.

   Co do rozwiązań problemów to podobnie jak z motywami, nie spotkałem się z przypadkiem, żebym nie znalazł odpowiedzi na jakąś nawet największą zagwostkę. Zazwyczaj wystarcza Codex i Stack Overflow, ale i przeszukiwanie facebook’a, na którym prężnie działa sporo grup dot. WP, daje bardzo dobre rezultaty.
   Custom Post Types, czy Custom Fields raczej wykraczają poza standardowe opcje, z których korzysta przeciętny użytkownik, szczególnie bloger. Nie zmienia to faktu, że masz możliwość choćby ich tworzenia i robienia cudów. Wyprowadź mnie z błędu, ale tak zaawansowanych funkcjonalności to na bloggerze raczej nie uświadczysz.

   Co do bezpieczeństwa to z pewnością ten temat się pojawi. W tym porównaniu nie było na to miejsca. Ten artykuł, będący moją subiektywną opinią, miał jedynie oswoić pewne mity, oraz dodać pewności i odwagi tym, którzy myślą nad zmianą i zastanawiają się, w czym WP jest lepszy od Bloggera, jako narzędzie do blogowania i odwrotnie.

   • Arkadiusz Narowski

    Masz przecież jasność co dzieje się i co może stać z Twoimi treściami. Wystarczy przeczytać regulamin usługi a nie powielać nieprawdziwych „skrótów myślowych” 😉 Podobne regulaminy mają firmy hostingowe, bo bez tego nie mogłyby dostarczać profesjonalnych usług. Witryna, o której wspomniałem została zablokowana za „wykrycie wirusa” i nikt się właścicieli nie pytał, tylko najpierw zablokowano dostęp, żeby chronić serwer i resztę klientów a potem wysłano stosowną wiadomość. Po pozbyciu się problemu, usługa zostaje przywrócona.

    Może blogi, na które trafiasz są do siebie podobne, bo mamy wysyp stron o tematyce „lifestyle” i większość blogerów tej kategorii bazuje na prawie tych samych schematach. W katalogach szablonów znajdziesz jednak wiele innych wyglądów. Sam od kilku lat pomagam blogerom w budowaniu motywów na życzenie. Kilka przykładów znajdziesz na mojej stronie weblovepl. Do tego od roku udostępnione są 4 nowe motywy od ekipy bloggera, więc tym bardziej nie jest możliwe, żeby każdy wyglądał tak samo ;=)

    Bloggera powinno się porównywać do platformowej wersji wordpressa, czyli wpcom. Wtedy ma to większy sens a przy okazji pokazuje jak dużo google daje swoim użytkownikom za darmo. W zestawieniu z hostowanym zazwyczaj przegrywa, ale argumentacja też jest dość tendencyjna. Mimo dużych możliwość tego silnika uważam, że wcale nie jest wszystkim potrzebny. Znając jego najważniejsze wady i zalety, podobnie jak blogspota, ktoś mógłby łatwiej dobrać narzędzie pod swoje potrzeby.

    Ja się spotkałem już z wieloma sytuacjami, gdzie brakowało mi dobrego rozwiązania problemu. Tak, były to zazwyczaj niestandardowe rzeczy, no ale po to wybrałem wordpressa żeby je przygotować na nim. Nadal tworzę na nim witryny, ale rzadziej. Teraz uważam, że to nie jedyne i wcale nie zawsze najlepsze wyjście. Z podobnego powodu wiele firm nie decyduje się na sklep na wordpressie a inwestuje we własne rozwiązania lub dedykowane systemy sprzedaży.

    Niestety ja wypowiedziałem się tu, bo powieliłeś pewne mity na temat platformy bloggera a pominąłeś kilka kwestii wordpressowych. Blogspot nie jest idealny, nigdy tak nie twierdziłem, ale wordpress też nie jest i przez wiele takich tendencyjnych porównań ludzie dostają zakrzywiony obraz rzeczywistości. Natomiast moje doświadczenia pokazują, że jest spore grono osób, którym wystarczy zmiana szablonu i konsultacja związana z optymalizacją treści, żeby ich blogi odżyły i znowu się rozwijały.

    • Marcin Gajewski/conatotata.pl

     Z tym, że Bloggera powinno się porównywać do wordpress.com masz w zasadzie rację. Z tym, że dylemat większości nie dotyczy przejścia na .com tylko skorzystania z wersji hostowanej. Stąd takie, a nie inne porównanie.

     Pisząc o wadach i zaletach jednego i drugiego rozwiązania nie napisałem nigdzie, że WP jest najlepszy na świecie i amen. Napisałem, że to mój subiektywny wybór. Ten artykuł ma dać odpowiedź na podstawowe pytania, jakie zadają blogerzy zastanawiający się nad zmianą i nad jej sensem.
     Stworzenie sklepu na WP to też jedynie dodatkowa opcja. Nie idealna, ale możliwa.
     Wbrew Twojej opinii nie powielam tendencyjnych porównań, a odpowiadam na najczęściej pojawiające się pytanie jak najprzystępniej potrafię. Poza tym nie chodzi o to, aby zdanie, z którym zgadza się większość, z góry uznawać za tendencyjne.
     Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. To też widać w tym tekście.
     Każdy ma prawo do swojej opinii i tak jak szanuję Twoje zdanie, choć nie do końca się z nim zgadzam, tak będę wdzięczny za podobne podejście.
     W zasadzie podsunąłeś mi pomysł na artykuł traktujący bardziej o samym WP i jego wadach niż zaletach. Za to dzięki 🙂

     • Arkadiusz Narowski

      Przeczytałem już wiele takich porównań i przewijają się w nich prawie te same argumenty, nawet ten „dodatkowy” sklep. Dlatego napisałem o tendencyjnych zestawieniach 😉 Jak mnie ktoś pyta o cmsy czy darmowe rozwiązania, to staram się przedstawić mu jak najwięcej informacji, bo przecież wcale nie muszą znać się na wszystkim a coś, o co zapomną zapytać, mogłoby zaważyć na wyborze.

 • green goodies

  Miałam okazję wypróbować obie platformy i jak dla mnie wordpress jest zdecydowanie lepszy 🙂