Pokój dziecka – pomysły na wykończenie ścian

Aranżacja ścian w pokoju dziecka wymaga przemyślenia i zebrania inspiracji, z których zbudujesz swój własny, autorski projekt.
Pamiętaj, że pokój dziecka to jego królestwo. Warto zadbać o to, aby dziecko czuło się w nim dobrze. Żeby to wnętrze było mu przyjazne i po prostu przytulne.

Remont w pokoju dziecka dobrze jest przeprowadzić na trzy miesiące przed planowanym wprowadzeniem nowego domownika. To wystarczająca ilość czasu, aby pozbyć się zapachu użytych środków takich jak farby czy lakiery.

Jakie ściany w pokoju niemowlaka?

Mały domownik potrzebuje przede wszystkim spokoju. Jego pokój musi być jasny. Jedyną zasadą, jaką koniecznie musisz się kierować, wybierając kierunek aranżacji ścian w pokoju niemowlaka, to nie przesadzić. Dobierz najwyżej dwa kolory i to takie, które będą ze sobą spójne. Zbyt jaskrawe kolory w zbyt dużej ilości mogą mieć znaczenie dla spokoju dziecka, jak i jego zasypiania.

Pamiętaj, że nie przygotowujesz ścian w pokoju dziecka na całą wieczność. Prawdopodobnie za 2-3 lata będziesz zmieniać całą aranżację w pokoju, a tym samym zmienią się ściany.

Dziecko do trzeciego roku życia nie rozpoznaje barw pastelowych. Dlatego postaw na kolory intensywne, ale nie jaskrawe. Te, które sprawdzą się w pokoju niemowlaka to żółty, niebieski, zielony i biały.

Niemowlęta najlepiej reagują na kontrastowe zestawienia. Pamiętaj o tym, dobierając kolory ścian.

Białe ściany, możesz urozmaicić naklejkami ściennymi, które uatrakcyjnią powierzchnię. Odcienie żółci połącz z czernią. Biel sprawdzi się świetnie, w zestawieniu z zielenią bądź kolorem niebieskim.

Prezentowane naklejki ścienne są dostępne w sklepie Pakamera.pl

Ściany w pokoju przedszkolaka.

Kilkulatek to już partner do rozmów. Ten mały człowiek ma już swoje zainteresowania i preferencje.
Warto stworzyć przestrzeń w jego pokoju z uwzględnieniem jego potrzeb i oczekiwań, tak, aby dopełniała jego zainteresowania, wpływała na rozwój wyobraźni. Jak zawsze warto zachować umiar i rozsądek. Jeśli decydujesz się na wykorzystanie tapet, fototapet lub naklejek ściennych z motywami bajkowymi, pamiętaj, że preferencje dziecka w tej materii często się zmieniają.

Warto więc postawić na wzory bardziej uniwersalne, ale dalej związane z zainteresowaniami dziecka.

Powyższe wzory możesz obejrzeć na stronie producenta.

Jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie naklejek, dla uatrakcyjnienia ścian w pokoju przedszkolaka, to śmiało możesz wykorzystać motywy bajkowe. Nawet zmiana preferencji dziecka nie będzie wymagała nadmiernej pracy z Twojej strony. Dużo łatwiej usunąć ze ściany naklejki niż fototapetę.

Do tego wybór wzorów, kolorów i wielkości naklejek jest tak szeroki, że z pewnością znajdziesz wspólnie z dzieckiem odpowiednie zestawienie. Co więcej, aplikacja naklejek na ścianach jest tak prosta, że z powodzeniem możesz do tego zaangażować swojego kilkulatka.

Jeśli Twoje dziecko wykazuje zainteresowania artystyczne lub po prostu lubi rysować, to dobrym pomysłem jest wyodrębnienie kawałka ściany i pomalowanie jej farbą tablicową. To z pewnością powstrzyma zapędy dziecka do zamalowania wszystkich ścian w mieszkaniu.

Jeśli dookoła tak pomalowanego fragmentu ściany wykonasz drewnianą ramkę, uzyskasz elegancki i estetyczny kącik artystyczny.

Sprawdź dostępność farb na stronie producenta lub w Ceneo.pl

Rozwiązanie dla odważnych rodziców.

Jeśli Twoje dziecko jest urodzony artystą, to masz jeszcze jedną możliwość. W moim przekonaniu bardzo interesującą i pozwalającą dziecku nie tylko zaangażować się w aranżację ścian w swoim pokoju, ale jednocześnie wpływającą na jego przywiązanie do swojego miejsca w domu.

Mam na myśli fototapety z konturami motywów graficznych, w tym bajkowych, do samodzielnego pokolorowania.

Dodatki, które robią różnicę.

Z pewnością dobrym pomysłem jest umieszczenie prac dziecka w ramkach i powieszenie na ścianach w pokoju dziecka. Jeśli zależy Ci na jednolitości, takie prace możesz zeskanować, zeskalować do jednego wymiaru, wydrukować i powiesić na ścianach. Takie prace z pewnością zrobią ogromne wrażenie choćby na babciach czy ciociach odwiedzających malucha. Tym samym wzmacniając jednocześnie poczucie własnej wartości dziecka i pewności siebie. Taka niby zwykła dekoracja może mieć pozytywny wpływ na rozwój Twojego dziecka.

Dobór półek ściennych do pokoju dziecka wcale nie jest taki prosty. Jednak wystarczy, że będziesz kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby wybór sobie ułatwić. Pamiętaj, że półki muszą wisieć w zasięgu rąk dziecka. W końcu ma z nich skorzystać. Zwróć uwagę na wykończenie półek tak, aby były, jak najbardziej bezpieczne dla dziecka. Na koniec wybierz taki wzór i taką kolorystykę, która będzie współgrała z całością aranżacji ścian. Dla przykładu, jeśli ścianę w pokoju dziecka zaaranżowałeś w kolorach nieba, to świetnie sprawdzą się półki w kształcie chmur.

Aranżacja ścian w pokoju dziecka

To nieograniczone możliwości. Jedyne co nas ogranicza to wyobraźnia i fundusze. Aby zadbać o te ostatnie, możesz zaopatrzyć się w niezbędne elementy wyposażenia, farby, fototapety czy naklejki ścienne w internecie. Pozwoli Ci to na całkiem spore oszczędności nie tylko pieniędzy ale także czasu spędzonego w sklepach.