Co zrobić, żeby nie żałować

O ile łatwiej mają ludzie bez ambicji.
Lepiej od nich mają chyba tylko ludzie bez ambicji, którzy nie zaprzątają sobie niczym głowy.
Każdy inny człowiek, wiele razy w ciągu całego życia, zadaje sobie elementarne pytanie:
Jak wyglądałoby moje życie, gdybym podjął inną decyzję?
Nie ma na świecie człowieka, który nie szukałby odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby nie żałować niczego w swoim życiu.

Dziś możesz o tym nie myśleć, ale za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, podobnie jak wiele osób starszych, możesz stanąć przed trudem zaakceptowania tego, że w młodości nie miałeś dość odwagi, aby zmienić swoje życie.
Teraz kiedy jesteś jeszcze relatywnie młody, możesz obiektywnie ocenić swoje życie i dokonać wyboru. Możesz zastanowić się, co zrobić, żeby nie żałować niczego w swoim życiu i wdrożyć te pomysły.

Zadaj sobie kilka pytań:
Czy gdyby dziś był ostatni dzień mojego życia, to czy coś chciałbym zmienić?
Czy jestem zadowolony z tego, jak ono wygląda?
Co jest dla mnie najważniejsze? Praca? Rodzina? Rozwój?
Co mogę zrobić, żeby nie żałować?

Taki remanent dnia, tygodnia, miesiąca, pozwoli nie tylko dokonać oceny, ale także wybrać to, co chciałabyś zmienić.
To początek odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby nie żałować.
O tym, jak ważne są zmiany nawyków i rozwój chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Spójrz na swoją codzienność.

Oceń i wyciągnij wnioski, bo być może poświęcasz zbyte wiele czasu na rzeczy, czynności, które są jedynie pochłaniaczami czasu, a w żaden pozytywny sposób nie wpływają na Ciebie i Twój rozwój. Może się okazać, że wyeliminowanie pewnych zbędnych czynności, przyniesie Ci korzyść w postaci szybszego dotarcia do zaplanowanego celu. Być może dzięki temu, będziesz mógł poświęcić na rozwój swoich pasji.

Marnotrawstwo czasu to to, co prowadzi do największych wyrzutów sumienia.
Z czasem dokonując przeglądu okresowego, zobaczysz, jak wiele czasu zmarnowałeś, a mogłeś przeznaczyć go na coś konstruktywnego i w rezultacie dobrego dla Ciebie.

Pogoń za uciekającym czasem wpędza nas w pułapkę. Ta pułapka to, próba realizacji kilku zadań naraz. Zrobienie kilku rzeczy w jednym czasie. Jeśli nie skupiasz się na jednej czynności, jednym celu, w 100% to konsekwencją będzie mniejsza wydajność.
Bardzo często podkreślam, jak ważny jest plan działania.
Sam miałem i nadal miewa problemy z jego dokładnym opracowaniem i przestrzeganiem. Jednak każdego dnia staram się pracować, aby mieć pełną kontrolę nad czasem i zadaniami. Wypracowanie skutecznych i trwałych nawyków to najlepsza metoda, aby w pełni zapanować nad naszą rzeczywistością — czasem i przestrzenią.
Dzięki takiemu „ogarnięciu” znajdziesz czas i na pracę, i na rodzinę, jak i na realizację swoich pasji.

– przeanalizuj swoje codzienne czynności;
– wyeliminuj te, które nie przynoszą Ci żadnych korzyści;
– skupiaj się na 1 rzeczy w danej chwili;
– opracuj plan dnia, określ cele na tydzień, miesiąc, rok;
– pracuj nad trwałymi i skutecznymi nawykami;

 

„Przestań narzekać i zacznij działać. Jeszcze nigdy z narzekania nie wynikło nic dobrego. Z działania owszem”.

To jedna z najważniejszych rad, jakie kiedykolwiek usłyszałem, Narzekasz, że nie masz większego mieszkania? Może problemem jest to, że ktoś obok dostał awans, ale nie Ty?
Ostatnia podwyżka to 2009 rok?
To wszystko mogą być fakty. Jednak zadaj sobie jednoytanie, co zrobiłeś, żeby to zmienić?
Najczęstsza odpowiedź „nic” albo „a jaki ja mam na to wpływ”.
Rzecz właśnie w tym, że ogromny. W zasadzie największy. Musisz jedynie to zrozumieć i zacząć myśleć właśnie w ten sposób.
Oczywiście, że nie od razu spełnisz swoje pragnienia, ale z pewnością działając, przybliżysz się do ich realizacji.

 


To Twoje życie. To Twoje decyzje. To czy za kilkadziesiąt lat będziesz żałować, że nie przeżyłeś go inaczej, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Od nikogo więcej.


 

Otaczaj się właściwymi ludźmi.

Samotność jest straszna. Gorsza jest chyba jedynie samotność na starość. To jakie relacje i z kim budujesz dzisiaj, może zaważyć nad tym, jak będzie wyglądał koniec Twojego życia. Powiem Ci, co zrobić, żeby nie żałować straconych przyjaźni, niezawartych znajomości.
Otwórz się na ludzi i jednocześnie, choć to brutalne eliminuj ze swojego otoczenia tych, przez których czujesz się źle i którzy nic nie wnoszą do Twojego życia, nawet jeśli Ty wnosisz mnóstwo wartości do ich.

Człowiek jest zwierzęciem stadnym i czego byśmy nie myśleli, potrzebujemy kontaktu z innymi. Co więcej, to często inni ludzie pozwalają nam się rozwijać i dostrzegać nowe drogi do realizacji celów. Często dzięki innym ludziom dokonujemy zmian w swoim, życiu. W końcu często dzięki innym ludziom odnajdujemy spełnienie.

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, nie tylko w relacjach z innymi, to być sobą. Nigdy nikogo nie udawać, nawet jeśli inni tego od Ciebie oczekują. Zawsze bądź sobą, a dzięki temu zyskasz jedną bardzo cenna rzecz — spokój wewnętrzny. Dzięki temu nigdy nie będziesz mieć wyrzutów względem samego siebie, bo udawałeś kogoś, kim tak naprawdę nie jesteś.

Nie daj się zwariować.

Potrzebujesz relaksu. Odpoczynek jest równie ważny, jak działanie.
Przy odpowiedniej organizacji w sposób naturalny wygospodarujesz czas na realizację pasji, rozwój nowych umiejętności, czy w końcu wypoczynek z dobrą książką, filmem, czy weekendem poza miastem z rodziną.
Odpoczynek ma przynieść nie tylko relaks i poprawę samopoczucia. Pozwoli Ci także na naładowanie baterii, by z nową energią podejść do realizacji tego, co przed sobą stawiasz.
W swoim życiu oprócz obowiązków musisz mieć czas na realizowanie swoich marzeń. Dzięki marzeniom stawiamy śmiałe cele. Spełnione marzenia to szczęście.

Spójrz poniżej. To lista rzeczy, która odpowie Ci na pytanie, co zrobić, żeby nie żałować niczego w swoim życiu.

  • bądź sobą;
  • otaczaj się dobrymi i wartościowymi ludźmi;
  • stawiaj przed sobą śmiałe cele i realizuj marzenia;
  • planuj i działaj;
  • skup się na wypracowaniu trwałych i skutecznych nawyków;
  • dąż do ciągłego rozwoju;
  • realizuj swoje pasje;
  • znajdź równowagę między pracą a wypoczynkiem;

Pamiętaj, jesteś tylko człowiekiem i masz prawo do słabości i gorszych chwil.
Masz prawo do szczęścia i spełnienia w każdej dziedzinie swojego życia.
Jeśli potrzebujesz zmiany w swoim życiu, potraktuj ten dzień jako początek reszty Twojego życia.
Zrób co w Twojej mocy, żeby za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, odwracając się w stronę przeszłości, móc powiedzieć — niczego nie żałuję.

Te wpisy mogą Ci się spodobać