Rusz tyłek! Jak zmotywować się do działania?

Tyle planów i rzeczy do zrobienia. Wtedy najczęściej dopada Cię ten stan.
Byłem tam i znam ten ból. Nagle nie widzisz sensu i celu tego, co masz zrobić.
Chyba najgorsza rzecz pod słońcem, to kiedy motywacja do osiągnięcia celu spada do zera.
Możesz ten stan przeczekać i wierzyć, że to pozwoli Ci zmotywować się do działania.
Możesz także zrobić coś, co pozwoli Ci się go pozbyć. Wypracować metody, które sprawią,
że problem spadków motywacji przestanie Cię dotyczyć.

Specjalnie dla Was przygotowałem poniższą listę 12 sposobów na to, jak zmotywować się do działania.
To zestaw kroków, który pomoże Ci wyjść z motywacyjnego dołka i przerwać kryzys.

Jeden cel

Jeśli bierzesz zbyt wiele na swoją głowę, to tylko tracisz energię i nie jesteś w stanie się skupić na celach, które wydają się przez ilość zadań bardzo odległe.
Ten błąd popełnia bardzo wiele osób. Starają się osiągnąć jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, a to powoduje powolne wypalenie i spadek motywacji. Tym bardziej że im więcej weźmiesz na swoje barki, tym trudniej zauważyć Ci postęp.
Dlatego w momencie kryzysu motywacyjnego realizuj tylko jeden cel. Nawet jeśli to sprzeczne z Twoją naturą. Zrób to. Pamiętaj, że pozostałe cele nie uciekną. Zrealizujesz je po kolei. Zacznij od tego jednego, który pozwoli Ci zmotywować się do działania.

Opuść poprzeczkę.

Nawet jeśli jesteś tytanem pracy i zawsze dajesz z siebie 100%, to w okresie spadku motywacji postaraj się zmniejszyć oczekiwania względem siebie. Zacznij wyznaczać sobie mniejsze zadania, które uda Ci się zrealizować w krótkim czasie.
Dzięki ich realizacji w końcu poczujesz, że Twoja motywacja wzrasta. Wtedy zacznij podnosić poprzeczkę.

Znajdź inspirację.

Potraktuj inspirację jak pokarm dla Twojej motywacji. Znajdź ludzi, którzy odnieśli sukces. Nakarm się ich historiami o sukcesach. Szczególnie tych, które wyrywają z butów. Posłuchaj wystąpień mówców motywacyjnych. Zdziwisz się, jakie efekty możesz dzięki temu uzyskać i jak bardzo pozwoli Ci to zmotywować się do działania.

Poczuj ekscytację.

Jak można ekscytować się czymś, do czego brakuje Ci inspiracji? Poszukaj inspiracji (patrz wyżej) i na jej podstawie stwórz w swojej głowie obraz sukcesu, jaki chciałbyś odnieść. Myśl o tym, jakie korzyści przyniesie Ci realizacja wyznaczonych celów.
To naprawdę działa! Wizualizacja ma wielką moc.

Buduj napięcie.

Znalazłeś inspirację i ponownie czujesz ekscytację, Chcesz jak najszybciej zacząć znowu działać. Nie rób tego!
Pomyślisz sobie „Marcin, ale jak to. Dajesz mi tu rady jak znaleźć motywację, a kiedy do mnie wraca, każesz mi się zatrzymać?”
Owszem! Zatrzymaj się. Wyznacz sobie datę, kiedy wrócisz do realizacji celów. Pozwól się sobie nacieszyć z tego nadchodzącego dnia. Zbuduj w sobie napięcie, które spotęguje w Tobie tę chęć do działania. W międzyczasie wyznacz sobie zadania, napisz plan działań.

Ogłoś swój cel całemu światu.

Lub choćby grupie ludzi Ci znajomych, lub bliskich. Nikt z nas nie lubi się wygłupić nawet przed obcymi, a co dopiero przed rodziną. To świetny motywator do działania.

Poproś o wsparcie.

Każdy z nas ma kogoś bliskiego. Kogoś z czyim zdaniem się liczymy i komu ufamy.
Poproś taką osobę o pomoc i wsparcie. Jeśli sam nie znajdujesz w sobie motywacji, ta bliska osoba pomoże Ci ją znaleźć, lub nawet zmotywuje Cię mocniej niż Ty sam.

Miej swój cel zawsze przed sobą.

Zapisz go w swoim kalendarzu. Niech będzie tapetą na ekranie monitora Twojego komputera. Ustaw sobie serię przypomnień o swoim celu w telefonie. Niech każdego dnia Ci o nim przypomina.
A jeśli starasz się metodą małych kroków wykonać codziennie choć jedno niewielkie zadanie prowadzące do celu, to uwierz mi, że ten cel w końcu zostanie osiągnięty.

Świadomość motywacji.

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie miałaby spadków motywacji. Nie sposób jest cały czas motywować się do działania. Jednak z motywacją jest tak, że nigdy nie odchodzi na zawsze. Jak przypływy i odpływy. Dziś jesteś w stanie odpływu, poczekaj na przypływ, robiąc jedną lub kilka rzeczy, które opisuję. Przeczekaj.

Korzyści kontra przeciwności

Kiedy czujesz się najlepiej? Kiedy zaczynasz jakieś działanie, czy wtedy, kiedy zauważasz jego efekty?
Myśl o korzyściach wynikających z realizacji celu. To wspomoże odbudowę Twojej motywacji.

Nagradzaj swoja sukcesy.

Nic nie motywuje bardziej niż nagroda. Nie krepuj się i nagradzaj siebie za wykonanie nawet najłatwiejszych zdań. Rzecz jasna adekwatnie do włożonego wysiłku.

Spisuj swoje postępy.

Dzięki temu nie tylko zobaczysz jak wiele pracy i wysiłku włożyłeś w osiągnięcie celu, ale także zmotywujesz do dalszego działania.

Nie chodzi o to, byś zrobił wszystko, o czym napisałem. Wybierz to, w czym uważasz, że będziesz czuć się najlepiej.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak zmotywować się do działania.
Jednak opisane sposoby zostały przetestowane przez wiele osób i naprawdę działają.
Powodzenia z odnalezieniem motywacji i jak najdłuższego utrzymania jej przy sobie.

Te wpisy mogą Ci się spodobać