Świąteczne prezenty dla pięciolatków

Niby za oknem piękna jesień. Słoneczna pogoda i rozpieszczająca temperatura sprawiają, że mało kto myśli o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Fakty są jednak takie, że nim się zorientujemy, domy wypełnią zapachy choinek i świątecznych potraw, a duża część z nas, w popłochu i na ostatnią chwilę będzie szukać świątecznych prezentów.
W tym roku postanowiłem trzymać rękę cały czas na pulsie i przygotować się odpowiednio wcześniej. Jak pewnie wiesz,jestem tatą dwóch chłopców, którzy zbliżają się do swoich piątych urodzin. Z tego też powodu przygotowałem propozycje na świąteczne prezenty dla pięciolatków, których zakup sam rozważam.
Jednak nie znajdziesz tabletów, telefonów, laptopów, ale za to garść propozycji kreatywnych, edukacyjnych, czy książkowych, a także takich, które zachwycą i dzieci i rodziców. Jednocześnie pozwolą na spędzanie czasu w sposób wartościowy w rodzinnym gronie.
Pozwól, że zacznę od czegoś wyjątkowego, co pozwoli wprowadzić świąteczną atmosferę do Waszego domu.

A gdyby tak sam Święty Mikołaj napisał do Twojego dziecka?

Według mnie dzieci byłyby zachwycone, gdyby tuż przed świętami przyszedł list, od sam wiesz kogo.
A gdyby tak Mikołaj przesłał spersonalizowane wideo dla Twojego dziecka?
Okazuje się, że za sprawą listymikolaja.pl jest to jak najbardziej możliwe.
W pełni spersonalizowane wideo to według mnie świetny pomysł, aby wprowadzić dziecko w atmosferę świąt.
Sam pamiętam, jak niecierpliwie wyczekiwałem przyjścia świętego Mikołaja. To zawsze było zdecydowanie najmilsze oczekiwanie.
Co roku starałem się go „dopaść”. Nie trudno się domyślić, że nigdy mi się to nie udało 😉 Wiem, że gdyby za moich dziecięcych czasów była możliwość otrzymania takiego wideo od mikołaja to byłbym wniebowzięty.

Świąteczne prezenty dla pięciolatków

Czym najchętniej bawią się dzieci? Bez dwóch zdań jedną z takich rzeczy są klocki.
Póki za czasów mojego dzieciństwa wybór był mocno ograniczony, a nie każdego było stać na zakupy w Pewexie, tak dziś wybór jest niezwykle szeroki i czasem ciężko zdecydować, które klocki będą odpowiednie na przykład dla pięciolatka.

Lego Duplo – idealny prezent dla pięciolatka

Dla mnie stałym hitem są klocki Lego Duplo. Mamy ich naprawdę pokaźną kolekcję i dzięki temu możemy budować budowle  zapierające dech w piersiach pięciolatków. Wszystkie zestawy są ze sobą kompatybilne i można je dowolnie łączyć. W pudełku zazwyczaj znajduje się komplet związany z jakąś tematyką np. pociąg z torami i stacją kolejową, wóz strażacki ze strażakami i sprzętem gaśniczym, czy wielka budowa z dźwigiem, wywrotką i innymi pojazdami budowlanymi. Oczywiści wszystko to składane z klocków.

Klocki Lego Duplo - pomysł na świąteczne prezenty dla pięciolatków

Klocki magnetyczne naprawdę przyciągają

Magnetyczne klocki Geomag Mechanics to propozycja nie tylko dla dzieci 😉
Po pierwsze klocki pozwalają na tworzenie struktur 3D. Po drugie dają się wprowadzać w ruch. Po trzecie wykonane są niemalże ze szwajcarską precyzją, a stworzone konstrukcje są bardzo stabilne. Słyszałem wiele opinii na temat zalet tych klocków i przyznam szczerze, że znajdują się (pomimo dość wysokiej ceny) na szczycie mojej listy prezentowej na tegoroczne święta. I tak, myślę, że nie tylko moi synowie będą się świetnie bawić 🙂

Klocki magnetyczne - prezent dla pięciolatka

Wiersze do kolorowania

Książki i kolorowanki zwykle nie chodzą w parze, jeśli wiesz, co mam na myśli. 😉
Moi synowie uwielbiają „czytać” do tego stopnia, że zapamiętują całe książeczki, a potem z dumą siadają i udając czytanie, recytują z pamięci przeróżne wierszyki i historie.
Kiedy, szukając inspiracji na prezent dla moich pięciolatków, trafiłem na wiersze do kolorowania, od razu stało się jasne, że w tym roku staną się dopełnieniem prezentów gwiazdkowych. W końcu pozwalają na połączenie dwóch szalenie ważnych i lubianych czynności małych przedszkolaków – kolorowania i czytania.

wiersze do kolorowania

Książki jako świąteczne prezenty dla pięciolatków

Uczę swoje dzieci, że książki to wielki skarb. Należy je szanować i o nie dbać. Czytamy każdego dnia i razem czerpiemy z tego radość. Jestem niezwykle dumny, że tak jak ich rodzice, uwielbiają sięgać po książki i z nimi obcować. Dlatego też, każde święta to poza zabawkami przede wszystkim książki.

Ostatnim hitem są Opowieści Złotego Kota, To zbiór zabawnych wierszyków, których bohaterami są przeróżne zwierzęta. Książka jest bogato ilustrowana, co jeszcze bardziej podkreśla wydźwięk wierszy. Moi synowie bardzo dbają o to, żebym czytał poprawnie. Każde nawet najmniejsze przejęzyczenie spotyka się z natychmiastową poprawką. Wniosek z tego taki, że znają książkę praktycznie w całości na pamięć.
Jeśli Twoje dziecko lubi czytać, to z pewnością jest to pozycja, którą powinno mieć na swojej książkowej półce.

książki - najlepszy świąteczny prezent dla pięciolatkówPięć lat to taki wiek, kiedy dziecko głównie pyta. Czasem pytania są proste, a czasami trzeba się naprawdę nagimnastykować, żeby znaleźć odpowiedź. Z tego też powodu zachęcam do sięgnięcia po „Dlaczego? Najciekawsze pytania i odpowiedzi na temat tajemnic nauki, przyrody i świata”.
Znajdziesz w niej odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, jak na przykład, dlaczego niebo jest niebieskie, dlaczego muszę chodzić spać, dlaczego krowy muczą, dlaczego ziarna kukurydzy strzelają i wiele, wiele innych.

Świąteczne prezenty dla pięciolatków i ich rodziców

Najlepsze prezenty to te, którymi mogą cieszyć się zarówno dzieci, jak i rodzice.
Szukając inspiracji, trafiłem na dwie rzeczy, które bardzo poważnie rozważam. Ich zaletą poza dość niską ceną jest fakt, że są niezwykle kreatywne.

Święta to magiczny czas, dlaczego by nie zabawić się w iluzjonistę i nieco z dziećmi nie poczarować? Dzięki „Czaruj z dzieckiem. 30 magicznych sztuczek” masz szansę wejść w magiczny świat dzieci, a najmłodsi poznać tajniki iluzji.
„Czaruj z dzieckiem…” to zestaw 30 kart, na których znajdziesz najlepsze sztuczki dla najmłodszych. Wspólnie możecie nauczyć się wykonywać iluzje, aby potem zaskoczyć całą rodzinę 🙂
Czarować możecie wszędzie. Do sztuczek potrzebować będziecie jedynie kilku przedmiotów codziennego użytku, które znajdą się w każdym domu.
Niewątpliwym plusem „Czaruj z dzieckiem…” jest to, że nauka sztuczek rozwija pamięć, kreatywność i wyobraźnie, a także zdolności manualne.

Jeśli Twoje dziecko, tak jak moi synowie, uwielbia uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków, lub chcesz je do tego zachęcić to mam dla Ciebie kolejną świetną propozycję. „Gotuj z dzieckiem” to podobnie jak „Czaruj z dzieckiem…” zestaw 30 przepisów do przygotowania wspólnie z najmłodszymi. Na kartach znajdziesz przepisy na przystawki, dania główne i desery. Nic tylko ruszać razem do kuchni!

Świąteczne prezenty dla pięciolatków, które rozwijają muzycznie

Zanim zostałem tatą myślałem, jakby to było wspaniale, gdyby moje dzieci odziedziczyły po mnie miłość do muzyki i wszystkiego, co z nią związane. Te myśli urzeczywistniają się teraz każdego dnia. Szczególnie w przypadku Janka, który ma niezwykły jak na pięciolatka słuch i potrafi wyłuskać nawet najmniejsze detale z ulubionych piosenek. Co ciekawe, mam wrażenie, że bardziej pociągają go klasyczne rockowe utwory niż dziecięce piosenki.
Z dumą patrzę, jak podejmuje próby gry na instrumentach czy to wymyślonych, czy to prawdziwych. Z tego też powodu poważanymi kandydatami na świąteczny prezent stają się instrumenty muzyczne.

instrumenty jako prezent świąteczny dla pięcilatków

Wiadomo, dwóch chłopców w domu nie pozwala na zakup tylko jednego prezentu.
Zatem nie pozostaje nam nic innego jak założyć zespół rockowy 😉
Poważnymi kandydatami do zasilenia dźwiękiem naszej grupy jest zestaw perkusyjny składający się z trzech bębnów, talerza, pałeczek oraz zdejmowalnego panelu sterującego.
Perkusja ma możliwość nagrywania. W panelu znajdziesz 7 rytmów i 14 melodii o różnym stopniu trudności. Wydaje się, że to świetna zabawka do nauki gry na perkusji.

Jak wiadomo, zespół rockowy nie istnieje bez gitary elektrycznej. Przeglądając instrumenty dostępne na rynku, moją uwagę przykuła gitara marki Dante. Posiada sześć aktywnych metalowych strun wydających rockowe brzmienia. Do tego trzy potencjometry z ośmioma efektami. Wydaje mi się, że taka gitara to może być prawdziwy hit pod choinką. Do zestawu dołączony jest także zestaw słuchawkowy z mikrofonem.

Ponieważ aktualnie notorycznie chłopcy proszą o możliwość pogrania na pianinie w postaci pełnowymiarowej klawiatury MIDI, którą zakupiłem kilka lat temu, rozważam także zakup keyboardu. Dzięki temu z jednej strony będą mieli własne „klawisze”, a z drugiej ja uratuję swój sprzęt 😉 Mój wybór padł na niezbyt skomplikowane urządzenie marki Smiki. 8 instrumentów, 8 podkładów muzycznych, funkcja nagrywania i odtwarzania, oraz regulacja głośności powinny być wystarczającymi argumentami za zakupem.

Świąteczne prezenty dla pięciolatków – podsumowanie

Klocki, książki, kreatywne zabawki czy w końcu instrumenty muzyczne wydają się idealnymi prezentami na gwiazdkę dla pięciolatka. Uważam, że teraz, na dwa miesiące przed świętami, warto zintensyfikować poszukiwania prezentów. Dzięki temu świąteczny czas będzie spokojniejszy 😉
Przy dwóch pięcioletnich chłopcach w domu znaczącym problemem stają się koszty. Z drugiej jednak strony lepiej postawić na jakość i wydać nieco większą kwotę, ale zyskać pewność, że kupujemy dobrze wykonaną zabawkę, która będzie cieszyć dziecko przez długi czas.

A jakie są Twoje pomysły na świąteczne prezenty dla pięciolatków?
Będzie mi niezmiernie miło, jeśli podzielisz się nimi w komentarzu.

Te wpisy mogą Ci się spodobać