Tata Twojego dziecka. To musisz o nim wiedzieć!

Nie od dziś wiadomo, że okres ciąży i pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to dla kobiety bardzo ciężki okres.
Nie inaczej jest w przypadku świeżo upieczonego ojca Twojego dziecka.
Choć sam okres ciąży wspominam z naprawdę dużym sentymentem i rozpatruję go jako jeden z najlepszych okresów w życiu, pomimo obaw i mnóstwa pytań bez odpowiedzi, to wiem, że jest on bardzo stresujący dla obojga rodziców. Doświadczamy całego wachlarza emocji. Często to, co czujesz i myślisz Ty i Twój partner leży na dwóch różnych biegunach.

W czasie ciąży, jak i po niej musisz się nauczyć mnóstwa różnych rzeczy, co nie zawsze jest proste i oczywiste.
Oczekujesz od swojego partnera, że będzie wsparciem. A czy zastanawiałaś się, co w tym czasie dzieje się z nim?
Są rzeczy, które musisz wiedzieć o świeżo upieczonym ojcu. Piszę o nich, ponieważ zdaję sobie sprawę, że wielu z nas przeżywa nową rzeczywistość w ten sam sposób, a Ty pochłonięta dzieckiem często nie zwracasz uwagi na to, co on czuje i myśli.

Drogi tato, jeśli z trudem przychodzi Ci mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach podsuń ten tekst swojej partnerce. Jestem przekonany, że oboje na tym skorzystacie.

Nie tylko Ty się boisz. On także

Jedna z najbardziej przerażających rzeczy (choć wiem, co zaraz o mnie pomyślisz), to posiadanie dziecka. Nie ma opcji, żeby świeża mama nie bała się tego, czy da radę i jak sobie poradzi z nowymi obowiązkami. Ten strach znika dość szybko, ale chyba każda kobieta przez to przechodzi.
A co ma powiedzieć on?
Żeby nie wiem jaki twardziel Ci się w życiu trafił, to w tym momencie jest cholernie przerażony. Dużo bardziej od Ciebie.
Za Tobą stoi intuicja i doświadczenie płynące z obserwacji swojej mamy, opieki nad rodzeństwem, czy choćby zabaw lalkami.
On jest dużo bardziej zagubiony i pewnie obawia się także tego, że nie będzie dość delikatny dla Twojego dziecka. Często się wycofuje i wewnątrz krzyczy z przerażenia. Dobrze, żebyś tym wiedziała i tak jak liczysz na jego wsparcie, dała mu swoją wiarę i słowo na to, że da sobie radę i wspólnie zmierzycie się ze strachem i pokonacie go.

On za Tobą tęskni

Teraz to dziecko zagospodarowało cały Twój czas. Jeśli nie karmisz, nie bawisz się z nim i właśnie go nie nosisz, to jest duże prawdopodobieństwo, że śpi, a Ty je tulisz. W tym czasie on tęskni. Brakuje mu Ciebie. Waszych rozmów do późnej nocy. Wspólnego oglądania choćby pierdół w telewizji, Tego, że zawsze dostawał od Ciebie łomot w Scrabble. I choć wiem, że nie masz czasu nawet dla siebie a co dopiero dla niego, to ważne, żeby jednak wiedział, że jesteś i Tobie tez tego brakuje. To, że się do tego przyznasz, nie sprawi, że mniej będziesz kochać swoje dziecko, a jemu z pewnością będzie lżej. Z czasem wszystko się unormuje i nauczycie się znajdować te kilka chwil dla siebie, ale tylko wtedy, kiedy razem będziecie nad tym pracować. W przeciwnym przypadku może się okazać, że kiedy czas się znajdzie, to on w najlepszym przypadku będzie go spędzał z kolegami.

Czuje się opuszczony i samotny

Cała Twoja uwaga poświęcona jest teraz najważniejszej osobie w Twoim życiu — Twojemu dziecku. Opiekujesz się nim 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Karmisz je, rozmawiasz do niego i budujesz swój mały świat. Ty i dziecko. Twój partner nie powie Ci tego, ale może czuć się bardzo samotny i opuszczony. Zaproś go do tego tworzonego świata. Pozwól mu zająć się dzieckiem i zbudować własne rytuały. Niech kołysze dziecko do snu, kąpie i spędza z nim czas. Dzięki temu nie tylko nawiąże z nim więź, ale i poczuje się kimś istotnym w całym tym szaleństwie zwanym rodzicielstwem. Inna sprawa, że dla Ciebie ten czas to także sposób na znalezienie tych kilku chwil dla siebie. Poza tym facet zaangażowany zajmuje się tym, co istotne, a nie myśli o pierdołach.

Czasem potrzebuje podpowiedzi

Większość samców myśli o sobie w kategorii alfa i omega. Tymczasem, dochodzi do opieki nad dzieckiem, okazuje się, że nie mają pojęcia, co robią. Często dlatego, że nigdy nie zmienili pieluchy choćby lalce. Często nie wiedzą, co robią ze strachu, że na przykład uszkodzą dziecko. Jednak brak umiejętności przyznania się do słabości i niewiedzy, powoduje, że zamiast zapytać, wolą nie podejmować żadnego działania lub wykonują je źle. Daj mu jakąś wskazówkę, bo inaczej chłop się zagubi i wycofa na zawsze.

Tata twojego dziecka dzięki odrobinie Twojej pomocy może zostać tatą roku.

Niezależnie od tego, co myślisz — da radę

Jak wiadomo, nikt nie zaopiekuje się dzieckiem, tak dobrze, jak mama. Ona ma patenty na wszystko i sama wszystko robi najlepiej.
Okazuje się jednak, że ojcowie to dość rozumne bestie, które dość łatwo i szybko przyswajają informacje (czasem po niewielkich wskazówkach). I choć w Twojej głowie mogą pojawić się myśli, że prędzej utopi dziecko, niż je wykąpie, to radziłbym Ci jednak mu zaufać i uwierzyć, że da radę. Czasem może mieć niekonwencjonalne według Ciebie sposoby, ale odpręż się i ciesz czasem dla siebie.

Tęsknota za dawnym życiem

Nie ma faceta, który nie tęskniłby za dawnym życiem. Jeśli ktoś twierdzi inaczej — kłamie. Nie znaczy to, że chciałby do niego wrócić. To jedynie tęsknota za niczym nieskrępowaną wolnością. Nie ma w tym nic złego. Ba! Uważam, że powinnaś zachęcić go od czasu do czasu do wyjścia z domu i spotkań ze znajomymi. Po pierwsze zrelaksuje się chłopina i odpręży i z pewnością będzie chciał się odwdzięczyć. Tylko wiesz, co za dużo to nie zdrowo, także zachowajmy umiar 😉

Potrzebuje Twojej bliskości

Ok, co do jednego nie ma żadnych wątpliwości. Seks jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o której myślisz w pierwszym okresie po urodzeniu Twojego dziecka. Wszystko Cię boli. Wciąż robisz pranie. Nie masz czasu na sen, a już tym bardziej na łóżkowe igraszki. Problem w tym, że mózg mężczyzny funkcjonuje nieco inaczej. On ma wewnętrzną potrzebę także fizycznego obcowania z Tobą. Nie twierdzę, że masz rzucić wszystko i rzucić się na niego, ale nawet małe gesty: pocałunek, przytulenie, pozwolą mu wierzyć, że nadal jest dla Ciebie ważny i atrakcyjny.
Brak bliskości fizycznej często może się skończyć także brakiem bliskości emocjonalnej, a to nie jest najlepsza droga do udanego związku i szczęśliwej rodziny.

Oczekując i otrzymując wsparcie od swojego partnera, warto czasem też pomyśleć o nim. On sobie da radę, tylko potrzebuje wsparcia i zapewnienia, że nadal jest dla Ciebie ważny. Dla Ciebie i Waszego dziecka zrobi wszystko. Jeszcze więcej wtedy, kiedy będzie czuł się częścią nowego świata i jego ważnym ogniwem.

Te wpisy mogą Ci się spodobać