Jak wiele oddasz…

Jak wiele jest w stanie zrobić rodzic dla swojego dziecka?

Większość rodziców pewnie odpowie, że wszystko.
To jest to, czego obawiałem się w sobie, zanim zostałem tatą,
Nie rodzisz się z zakodowaną funkcją ojca. Dowodem na to jest to, że nie wszyscy potrafią nim być.
Swojego ojcostwa musisz się nauczyć.
Dużo prościej jest, kiedy masz przykład w postaci swojego taty, ale nawet jeśli nie, to nie wszystko stracone.
Masz rozum, głowę na karku, więc jej używasz. Uczysz się i tylko do Ciebie zależy jakim ojcem ostatecznie zostaniesz.

Nie mając najlepszego przykładu własnego taty, swoje ojcowskie standardy musiałem stworzyć sam.
Wiele z nich zdeterminowała sama natura, powodując znaczące zmiany w chemii mojego mózgu w chwili, kiedy zobaczyłem swoich synów po raz pierwszy. Inne powstały na skutek oczekiwań tych małych jeszcze wtedy istot.
Z biegiem czasu ja uczyłem się ich, a oni mnie i wypracowywaliśmy właściwe i oczekiwane zachowania czy reakcje.
Daleko mi do ideału. Popełniam dziesiątki błędów, rozbierając je potem na najdrobniejsze szczegóły i szukając przyczyn.
Są takie, które popełniam bardzo często. Pomimo tego, że jestem tatą już prawie cztery lata, każdy dzień to dodatkowe lekcje i płynąca z nich nauka. Z ojcostwa dowiesz się nie tylko wszystkiego o swoich dzieciach, ale i o sobie. Bardzo szybko odkryjesz swoje słabości. Walcz z nimi i staraj się zmieniać na lepsze. Twoje dziecko tego potrzebuje.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile byłbyś w stanie oddać w obronie dobra swojego dziecka?

Pieniądze, wartościowe przedmioty, własne pasje. To wszystko traci jakiekolwiek znaczenie w obliczu zagrożenia zdrowia czy życia.
Jestem przekonany, że znaczna większość nas rodziców oddałaby wszystko, łącznie z najwyższym dobrem, jakie posiadamy, czyli własnym życiem, byle tylko zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie własnym dzieciom.

Kiedy dowiadujesz się, że Twoje dziecko jest chore lub grozi mu cokolwiek, nie załamujesz rąk. Jesteś ojcem. Jesteś mężczyzną i masz swoje obowiązki. Twoją rolą jest walka i zapewnienie bezpieczeństwa niezależnie od ceny. Jesteś najważniejszym mężczyzną w życiu swojego dziecka. Drugą najważniejszą osobą w jego życiu.

W chwilach, kiedy wydaje Ci się, że nic nie możesz zrobić, jest jedna rzecz, jaką możesz ofiarować swojemu dziecku. To wsparcie.
Wsparcie i Twoja obecność potrzebne są także w dużo bardziej błahych sytuacjach.
Każdego dnia, od urodzenia, Twoje dziecko potrzebuje wsparcia. Dzięki niemu lepiej się rozwija. Dzięki wsparciu dużo chętniej podejmuje inicjatywy i lepiej sobie radzi ze swoimi małymi problemami.

Idealny przykład wsparcia dla dziecka

Kiedy narodził się w mojej głowie pomysł na ten właśnie tekst, z miejsca przypomniałem sobie historię pewnej sześciolatki z Nowej Zelandii, która cierpi głęboką głuchotę. Noszenie zewnętrznego implantu było dla niej niekomfortowe, tym bardziej że nie rozumiała, dlaczego jej rówieśnicy nie muszą nosić podobnych. Kiedy okazało się, że konieczna będzie kolejna operacja, a na uchu i głowie dziewczynki pojawi się drugi implant, jej tata postanowił w wyjątkowy sposób okazać wsparcie swojej córce. Efekt możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu. Zapytany, dlaczego to zrobił, odpowiedział, że z miłości.

jak-wiele-oddasz-conatotata.pl

W Kansas mieszka dziewięcioletni dziś Gabriel, który czuje się jak potwór z powodu blizny szpecącej jego głowę, a będącej wynikiem operacji wycięcia guza mózgu.
Ojciec chłopca chcąc wesprzeć syna i dodać mu pewności siebie, wytatuował sobie dokładnie taka samą bliznę w identycznym miejscu.

jak-wiele-oddasz-conatotata.pl

„Jeśli ludzie będą drwić, to teraz z nas obu”.

Zrobili to z miłości.

Tylko tyle i aż tyle.
Miłość i wsparcie to najcenniejsze, co możesz dać swojemu dziecku. Każdy rodzic zrobi wszystko by nie oglądać bólu i rozczarowania na twarzy swojego dziecka.
Do tego dodaj szczerość.
Nigdy nie okłamuj swojego dziecka, a odbierzesz za to wszystko najwyższą nagrodę — miłość i bezgraniczne zaufanie.
Uśmiech i radość, która rozświetli Cię od środka, dostaniesz w codziennym bonusie.
Najważniejsze w naszym życiu to być dobrym ojcem. Najlepszym, jakim potrafimy.

 

Te wpisy mogą Ci się spodobać